გაკვეთილის გეგმა
საგანი - მათემატიკა
კლასი -X
1. სახელი და გვარი თინათინ სვანაძე
2. თემის
სახელწოდება ცენტრული და ღერძული სიმეტრიები
3. გაკვეთილის
სასწავლო მიზნები გეომეტრიული გარდაქმნების დახასიათება(ცენტრული სიმეტრია , ღერძული სიმეტრია);
გეომეტრიული გარდაქმნების როგორც ფუნქციური დამოკიდებულების გააზრება;
კოორდინატთა მეთოდის გამოყენების უნარის გაღრმავება.
4. სწავლის შედეგები იყენებს გეომეტრიულ გარდაქმნებს სიბრტყეზე რეალურ ვითარებაში;
ხსნის სხვადასხვა პრაქტიკულ ამოცანებს გეომეტრიული გარდაქმნების გამოყენებით.
5. მიმდინარეობა
(აქტივობა და დრო) აქტივობა 1.- 2 წუთი
საორგანიზაციო საკითხი;
აქტივობა 2.-3 წუთი
საშინაო დავალების შემოწმება;
აქტივობა 3. -3წუთი
გონებრივი იერიში:
აქტივობა 4 .- 16 წუთი
განვიხილავ პრაქტიკულ ამოცანას:ორ დასახლებული პუნქტს შორის ავტობუსის გაჩერების მოწყობის შესახებ, ისე რომ პუნქტებიდან თანაბარი მანძილით იყოს დაშორებული.
იყენებენ ღერძულ სიმეტრიას,და ადგენენ რომ ღერძული სიმეტრია არის სიბრტყის თავის თავზე ასახვა რომელიც მანძილებს არ ცვლის.
ასაბუთებენ რომ ღერძული სიმეტრია შექცევადი ასახვაა.
განიხილავენ მოსწავლეები საკოორდინატო სიბრტყეზე კოორდინატთა სათავის მიმართ სიმეტრიულ წერტილებს , აკეთებენ დასკვნებს მათი კოორდინატების შესახებ.
ადგენენ რომ ღერძული სიმეტრიაც არის გადაადგილება რომელიც მანძილებს არ ცვლის.
აქტივობა 5 .– 18 წუთი
მოსწავლეებს ინდივიდუალურად ურიგდებათ სამუშაო ფურცლები, რომლებშიც უნდა შეავსონ ცხრილი,
ამოსახსნელი ამოცანების მიხედვით.
აქტივობა 8.-2 წუთი
შეფასება
მოსწავლეთა შეფასებისთვის ვიყენებ შესაბამის რუბრიკას.
აქტივობა 9.– 1 წუთი
საშინაო დავალება.
6. შეფასება აქტივობა 5, ინდივიდუალური , განმსაზღვრელი.
7. რესურსები სახელმძღვანელო, რვეული, კალამი, სახაზავი, დაფა , ცარცი.
შეფასების რუბრიკა
საფეხურები ქულები
ამოცანების მონაცემების ორგანიზება
ამოხსნისათვის საჭირო მონაცემების ამოკრეფა ტექსტიდან 0-1
მონაცემების ორგანიზება და ისეთი ხეხით ჩაწერა , რომელიც აადვილებს ამოხსნის გზის მოძებნას. 0-1
ადეკვატური აღნიშვნების შემოტანა
საძიებელი სიდიდეების გამოყოფა 0-1
საძიებელი სიდიდეებისთვის ასოითი აღნიშვნების შემოღება 0-1
ამოხსნის გზის მოძებნა
საკოორდინატო სიბრტყის გეომეტრიული გარდაქმნის გამოყენება 0-1
განტოლების შედგენა 0-1
ამოხსნის გზის რეალიზება და პასუხის მიღება
განტოლების ამოხსნის ხერხისმოძებნა 0-1
განტოლების ამოხსნა და პასუხის მიღება 1-2-3
საგანი - მათემატიკა
კლასი -X
1. სახელი და გვარი თინათინ სვანაძე
2. თემის
სახელწოდება ცენტრული და ღერძული სიმეტრიები
3. გაკვეთილის
სასწავლო მიზნები გეომეტრიული გარდაქმნების დახასიათება(ცენტრული სიმეტრია , ღერძული სიმეტრია);
გეომეტრიული გარდაქმნების როგორც ფუნქციური დამოკიდებულების გააზრება;
კოორდინატთა მეთოდის გამოყენების უნარის გაღრმავება.
4. სწავლის შედეგები იყენებს გეომეტრიულ გარდაქმნებს სიბრტყეზე რეალურ ვითარებაში;
ხსნის სხვადასხვა პრაქტიკულ ამოცანებს გეომეტრიული გარდაქმნების გამოყენებით.
5. მიმდინარეობა
(აქტივობა და დრო) აქტივობა 1.- 2 წუთი
საორგანიზაციო საკითხი;
აქტივობა 2.-3 წუთი
საშინაო დავალების შემოწმება;
აქტივობა 3. -3წუთი
გონებრივი იერიში:
აქტივობა 4 .- 16 წუთი
განვიხილავ პრაქტიკულ ამოცანას:ორ დასახლებული პუნქტს შორის ავტობუსის გაჩერების მოწყობის შესახებ, ისე რომ პუნქტებიდან თანაბარი მანძილით იყოს დაშორებული.
იყენებენ ღერძულ სიმეტრიას,და ადგენენ რომ ღერძული სიმეტრია არის სიბრტყის თავის თავზე ასახვა რომელიც მანძილებს არ ცვლის.
ასაბუთებენ რომ ღერძული სიმეტრია შექცევადი ასახვაა.
განიხილავენ მოსწავლეები საკოორდინატო სიბრტყეზე კოორდინატთა სათავის მიმართ სიმეტრიულ წერტილებს , აკეთებენ დასკვნებს მათი კოორდინატების შესახებ.
ადგენენ რომ ღერძული სიმეტრიაც არის გადაადგილება რომელიც მანძილებს არ ცვლის.
აქტივობა 5 .– 18 წუთი
მოსწავლეებს ინდივიდუალურად ურიგდებათ სამუშაო ფურცლები, რომლებშიც უნდა შეავსონ ცხრილი,
ამოსახსნელი ამოცანების მიხედვით.
აქტივობა 8.-2 წუთი
შეფასება
მოსწავლეთა შეფასებისთვის ვიყენებ შესაბამის რუბრიკას.
აქტივობა 9.– 1 წუთი
საშინაო დავალება.
6. შეფასება აქტივობა 5, ინდივიდუალური , განმსაზღვრელი.
7. რესურსები სახელმძღვანელო, რვეული, კალამი, სახაზავი, დაფა , ცარცი.
შეფასების რუბრიკა
საფეხურები ქულები
ამოცანების მონაცემების ორგანიზება
ამოხსნისათვის საჭირო მონაცემების ამოკრეფა ტექსტიდან 0-1
მონაცემების ორგანიზება და ისეთი ხეხით ჩაწერა , რომელიც აადვილებს ამოხსნის გზის მოძებნას. 0-1
ადეკვატური აღნიშვნების შემოტანა
საძიებელი სიდიდეების გამოყოფა 0-1
საძიებელი სიდიდეებისთვის ასოითი აღნიშვნების შემოღება 0-1
ამოხსნის გზის მოძებნა
საკოორდინატო სიბრტყის გეომეტრიული გარდაქმნის გამოყენება 0-1
განტოლების შედგენა 0-1
ამოხსნის გზის რეალიზება და პასუხის მიღება
განტოლების ამოხსნის ხერხისმოძებნა 0-1
განტოლების ამოხსნა და პასუხის მიღება 1-2-3
Комментариев нет:
Отправить комментарий