გაკვეთილის გეგმის მოკლე აღწერა
საგანი: მათემატიკა
კლასი: VI
1. სახელი და გვარი თინათინ სვანაძე
2. თემის სახელწოდება წრეწირის სიგრძე
3. გაკვეთილის
სასწავლო მიზნები მოსწავლესშეუძლია ფიგუ -რის ელემენტებს შორის მიმართებების დადგენა;
მოსწავლეს შეუძლია თვისობრივი და რაოდენობ- რივი მონაცემების მოწესრიგება და ამოცანის ამოსახსნე -ლად ხელსაყრელი ფორმით წარმოდგენა.
4. სწავლის შედეგები მოსწავლეს შეუძლია დაადგინოს წრეწირისელემენტებსშორისკავშირი;
მოსწავლეს შეუძლია ფარგლის გამოყენება;
შეუძლია გაზომვების ჩატარება;
მოპოვებული მონაცემების ცხრილის სახით წარმოდგენა;
მიღებული ცოდნის პრაქტიკული გამოყენება.
5. მიმდინარეობა (აქტივობა და დრო) გაკვეთილის დასაწყისში კლასს დავყოფ ჯგუფებად. დაყოფის პრინციპი ასეთია:I ჯგუფში არიან ის მოსწავლეები რომელთა რიგობრივი ნომერი 5 ზე გაყოფი -სას ნაშთში იძლევა 1-ს ,მე-2 -ში -2ს და ა. შ.
აქტივობა 1.
საშინაო დავალების განხილვა და წინა გაკვეთილზე ნასწავლი ცნებების გამოკითხვა(რადიუსი, დიამეტრი, წრეწირი, წრე ).—2 წთ.
აქტივობა 2.
გონებრივი იერიში:
მთაწმინდის პარკში დაამონტაჟეს ატრაქციონი, ჯაჭვები , (წრის ფორმის),რომლის რადიუსიც 3 მეტრია. ატრაქციონიდან მესე -რამდემანძილი 1 მეტრი უნდა იყოს. რა სიგრძის მესერი უნდა შემოარტყან ატრაქციონს?------2წთ.
მოსწავლეები გამოთქვამენ თავიანთ მოსაზრებებს და მასწავლებელი მათ პასუხებს დაფაზე წერს მოსწავლის სახელის მითითებით.
აქტივობა 3.
ჯგუფებს ურიგდებათ ფურცლები დავალებით:
დახაზეთ 1სმ , 2 სმ, 3 სმ რადიუსის წრეწირები, თქვენს ხელთ არსებული გასაზომი ხელსაწყოებით გაზომეთ მათი სიგრძეები,იპოვეთ წრეწირის სიგრძის შეფარდება მის დიამეტრთან.მონაცემები წარმოა -დგინეთ ცხრილის სახითდა თუ შესაძლებელი იქნება გააკეთეთ დასკვნა----------10 წთ.
მასწავლებელი ვაკვირდებიბავშვების მუშაობას, და ვცდილობ თითოეულ გუნდს საჭიროების შემთხვევაში მივცე რეკომენდა -ცია.( სამუშაოს გადანაწილებასთან ან სხვა პრობლემასთან დაკავშირებით)
აქტივობა 4.
პრეზენტაცია: თითოეული გუნდის წარმომადგენელი განა -თავსებს მონაცემთა ცხრილს დაფაზე და აკეთებს დასკვნას.—---3წთ
აქტივობა 5.
თითოეულმა ჯგუფმა უნდა წარმოადგინოს მხოლოდ ერთი ვარაუდი რატომ არ დაემთხვა მათ მიერ მოპოვებული მონაცემები ერთმანეთს -------3წთ.
ამის შემდეგ დაფასთან გამომყავს წრეწირის სიგრძის გამოსათვლე ლი ფორმულა (დიამეტრით, რადიუსით) ---------------2წთ
აქტივობა 6.
მთაწმინდის პარკის პრობლემის გადაწყვეტა.--------3წთ.
აქტივობა 7
ურიგდებათ ინდივიდუალურად სამუშაო ფურცლები. უნდა შეავსონ ცხრილი. გამოთვალონ რადიუსის და დიამეტრის მიხედვით წრეწირის სიგრძე, და წრეწირის სიგრძის მიხედვით იპოვონ დიამეტრი და რადიუსი.------3წთ
აქტივობა8
ჯგუფებს ეძლევათ ახალი დავალება:
თითოეულ ჯგუფში აირჩიეთ პიროვნება, რომელსაცშეუკერავთ ხევსურულ ქუდს.დაამზადეთქუდის თარგი.
მასწავლებელი აქტიურად ეხმარება მოსწავლეებს მათთვის უჩვეულო პრაქტიკული ამოცანის გადაწყვეტაში.---------15 წთ.
გაკვეთილის შეჯამება--2წთ.
6. შეფასება ინდივი დუალური სამუშაო ფურცლების შემოწმება.
შეფასება--განმავითარებელი.
7. რესურსები სახელმძღვანელო, ფარგალი, სახაზავი, ძაფი, სტეპლერი, ქაღალდი, კალკულატორი, .ხევსურული ქუდის დაუგვირისტებელი ნიმუში.
R 4
D 10
C 12.56
სამუშაო ფურცელი
შეფასების რუბრიკა
საფეხურები ქულები
ამოცანების მონაცემების ორგანიზება
ამოხსნისათვის საჭირო მონაცემების ამოკრეფა ტექსტიდან 0-1
მონაცემების ორგანიზება და ისეთი ხეხით ჩაწერა , რომელიც აადვილებს ამოხსნის გზის მოძებნას. 0-1
ადეკვატური აღნიშვნების შემოტანა
საძიებელი სიდიდეების გამოყოფა 0-1
საძიებელი სიდიდეებისთვის ასოითი აღნიშვნების შემოღება 0-1
ამოხსნის გზის მოძებნა
საკოორდინატო სიბრტყის გეომეტრიული გარდაქმნის გამოყენება 0-1
განტოლების შედგენა 0-1
ამოხსნის გზის რეალიზება და პასუხის მიღება
განტოლების ამოხსნის ხერხისმოძებნა 0-1
განტოლების ამოხსნა და პასუხის მიღება 1-2-3
საგანი: მათემატიკა
კლასი: VI
1. სახელი და გვარი თინათინ სვანაძე
2. თემის სახელწოდება წრეწირის სიგრძე
3. გაკვეთილის
სასწავლო მიზნები მოსწავლესშეუძლია ფიგუ -რის ელემენტებს შორის მიმართებების დადგენა;
მოსწავლეს შეუძლია თვისობრივი და რაოდენობ- რივი მონაცემების მოწესრიგება და ამოცანის ამოსახსნე -ლად ხელსაყრელი ფორმით წარმოდგენა.
4. სწავლის შედეგები მოსწავლეს შეუძლია დაადგინოს წრეწირისელემენტებსშორისკავშირი;
მოსწავლეს შეუძლია ფარგლის გამოყენება;
შეუძლია გაზომვების ჩატარება;
მოპოვებული მონაცემების ცხრილის სახით წარმოდგენა;
მიღებული ცოდნის პრაქტიკული გამოყენება.
5. მიმდინარეობა (აქტივობა და დრო) გაკვეთილის დასაწყისში კლასს დავყოფ ჯგუფებად. დაყოფის პრინციპი ასეთია:I ჯგუფში არიან ის მოსწავლეები რომელთა რიგობრივი ნომერი 5 ზე გაყოფი -სას ნაშთში იძლევა 1-ს ,მე-2 -ში -2ს და ა. შ.
აქტივობა 1.
საშინაო დავალების განხილვა და წინა გაკვეთილზე ნასწავლი ცნებების გამოკითხვა(რადიუსი, დიამეტრი, წრეწირი, წრე ).—2 წთ.
აქტივობა 2.
გონებრივი იერიში:
მთაწმინდის პარკში დაამონტაჟეს ატრაქციონი, ჯაჭვები , (წრის ფორმის),რომლის რადიუსიც 3 მეტრია. ატრაქციონიდან მესე -რამდემანძილი 1 მეტრი უნდა იყოს. რა სიგრძის მესერი უნდა შემოარტყან ატრაქციონს?------2წთ.
მოსწავლეები გამოთქვამენ თავიანთ მოსაზრებებს და მასწავლებელი მათ პასუხებს დაფაზე წერს მოსწავლის სახელის მითითებით.
აქტივობა 3.
ჯგუფებს ურიგდებათ ფურცლები დავალებით:
დახაზეთ 1სმ , 2 სმ, 3 სმ რადიუსის წრეწირები, თქვენს ხელთ არსებული გასაზომი ხელსაწყოებით გაზომეთ მათი სიგრძეები,იპოვეთ წრეწირის სიგრძის შეფარდება მის დიამეტრთან.მონაცემები წარმოა -დგინეთ ცხრილის სახითდა თუ შესაძლებელი იქნება გააკეთეთ დასკვნა----------10 წთ.
მასწავლებელი ვაკვირდებიბავშვების მუშაობას, და ვცდილობ თითოეულ გუნდს საჭიროების შემთხვევაში მივცე რეკომენდა -ცია.( სამუშაოს გადანაწილებასთან ან სხვა პრობლემასთან დაკავშირებით)
აქტივობა 4.
პრეზენტაცია: თითოეული გუნდის წარმომადგენელი განა -თავსებს მონაცემთა ცხრილს დაფაზე და აკეთებს დასკვნას.—---3წთ
აქტივობა 5.
თითოეულმა ჯგუფმა უნდა წარმოადგინოს მხოლოდ ერთი ვარაუდი რატომ არ დაემთხვა მათ მიერ მოპოვებული მონაცემები ერთმანეთს -------3წთ.
ამის შემდეგ დაფასთან გამომყავს წრეწირის სიგრძის გამოსათვლე ლი ფორმულა (დიამეტრით, რადიუსით) ---------------2წთ
აქტივობა 6.
მთაწმინდის პარკის პრობლემის გადაწყვეტა.--------3წთ.
აქტივობა 7
ურიგდებათ ინდივიდუალურად სამუშაო ფურცლები. უნდა შეავსონ ცხრილი. გამოთვალონ რადიუსის და დიამეტრის მიხედვით წრეწირის სიგრძე, და წრეწირის სიგრძის მიხედვით იპოვონ დიამეტრი და რადიუსი.------3წთ
აქტივობა8
ჯგუფებს ეძლევათ ახალი დავალება:
თითოეულ ჯგუფში აირჩიეთ პიროვნება, რომელსაცშეუკერავთ ხევსურულ ქუდს.დაამზადეთქუდის თარგი.
მასწავლებელი აქტიურად ეხმარება მოსწავლეებს მათთვის უჩვეულო პრაქტიკული ამოცანის გადაწყვეტაში.---------15 წთ.
გაკვეთილის შეჯამება--2წთ.
6. შეფასება ინდივი დუალური სამუშაო ფურცლების შემოწმება.
შეფასება--განმავითარებელი.
7. რესურსები სახელმძღვანელო, ფარგალი, სახაზავი, ძაფი, სტეპლერი, ქაღალდი, კალკულატორი, .ხევსურული ქუდის დაუგვირისტებელი ნიმუში.
R 4
D 10
C 12.56
სამუშაო ფურცელი
შეფასების რუბრიკა
საფეხურები ქულები
ამოცანების მონაცემების ორგანიზება
ამოხსნისათვის საჭირო მონაცემების ამოკრეფა ტექსტიდან 0-1
მონაცემების ორგანიზება და ისეთი ხეხით ჩაწერა , რომელიც აადვილებს ამოხსნის გზის მოძებნას. 0-1
ადეკვატური აღნიშვნების შემოტანა
საძიებელი სიდიდეების გამოყოფა 0-1
საძიებელი სიდიდეებისთვის ასოითი აღნიშვნების შემოღება 0-1
ამოხსნის გზის მოძებნა
საკოორდინატო სიბრტყის გეომეტრიული გარდაქმნის გამოყენება 0-1
განტოლების შედგენა 0-1
ამოხსნის გზის რეალიზება და პასუხის მიღება
განტოლების ამოხსნის ხერხისმოძებნა 0-1
განტოლების ამოხსნა და პასუხის მიღება 1-2-3
Комментариев нет:
Отправить комментарий